Jak co roku październik to Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana jest przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) z inicjatywy Komisji Europejskiej. Już po raz czwarty Krajowy Związek Banków Spółdzielczych włączył się w kampanię obejmując dziesiątą, jubileuszową edycję patronatem honorowym.
W tym roku hasło przewodnie kampanii to „Pomyśl, zanim klikniesz”, a z inicjatywy KZBS zarejestrowana została kampania edukacyjna „Bądź cyberbezpieczny z bankiem spółdzielczym”.
Celem kampanii jest popularyzacja wiedzy, zwiększanie świadomości i wymiana dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród szerokiej grupy użytkowników Internetu, profesjonalistów, a także ekspertów zajmujących się edukacją oraz profilaktyką wśród dzieci i młodzieży.
1. Uważaj na linki odsyłające do stron ze złośliwym oprogramowaniem.
Większość wiadomości phishingowych zawiera linki. Są one uwzględniane w nadziei, że klikniesz i podasz swoje dane osobowe. Kliknięcie łącza może spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim urządzeniu.
W razie wątpliwości najedź na link. Jeśli adres URL wskazuje inną domenę niż ta, do której ma prowadzić link, nie klikaj jej.
2. Nigdy nie ufaj ofertom promocyjnym, które wyglądają „zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe”.
Jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, prawdopodobnie takie jest!
E-maile phishingowe będą próbować skusić Cię niesamowitymi ofertami. Ewentualnie mogą zawierać informacje, że wygrałeś bon upominkowy lub darmowe zakupy
Jeśli otrzymasz wiadomość e-mail z informacją, że coś wygrałeś, ale nie pamiętasz udziału w konkursie, prawdopodobnie jest to oszustwo.
3. Nigdy nie używaj nieznanych urządzeń USB. Jeśli nie wiesz skąd pochodzą, nie podłączaj ich do urządzenia.
Czy wiesz, że niektórzy cyberprzestępcy wysyłają pocztą dyski USB, które instalują oprogramowanie ransomware na Twoim komputerze po podłączeniu?
Nigdy nie podłączaj dysków USB do komputera, chyba że wiesz, skąd pochodzą i co jest na nich. Jeśli Twój dział IT zablokował dyski USB w pracy, to nie bez powodu!
4. Korzystaj z antywirusa na wszystkich swoich urządzeniach. Zainstaluj taki, który zawiera alerty o ransomware i aktualizuj je na bieżąco.
Dobre oprogramowanie antywirusowe ochroni Cię przed oprogramowaniem ransomware, poddając je kwarantannie, zanim będziesz mógł na nie kliknąć.
Nie zapomnij o aktualizowaniu oprogramowania antywirusowego w celu ochrony przed nowo odkrytymi zagrożeniami.
Więcej informacji na stronie: