Do metod pomiaru ekspercka firma zewnętrzna wykorzystała najbardziej znany międzynarodowy standard pomiaru GHG Protocol. Raport z kwantyfikacji śladu węglowego działalności RBS w Lututowie został przygotowany w celu zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i identyfikacji możliwości ich redukcji oraz upublicznienia wielkości emisji gazów cieplarnianych organizacji.
w uproszczeniu to ilość emitowanych gazów cieplarnianych do atmosfery.
Obliczenie śladu węglowego pozwala zaplanować i wdrożyć racjonalne działania w firmie. Publikacja śladu węglowego to odpowiedź na przyjętą przez Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie Strategię ESG na lata 2023-2026. Bank realizuje swoją strategię w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. W ramach założeń do wyzwań strategicznych ważne jest ograniczanie negatywnego wpływu na klimat poprzez ograniczania emisji dwutlenku węgla i adaptacji do zmian klimatu z wykorzystaniem nowoczesnych kanałów digitalizacji procesów i wprowadzania zielonych produktów bankowych dla klientów.
Prezes Zarządu Tomasz Klimecki:
„Kalkulacja śladu węglowego jest bardzo ważnym krokiem w kierunku świadomego zarządzania emisjami CO2 organizacji i wyjściem naprzeciw naszych wyzwań strategicznych ESG. Jest to pierwszy krok w kierunku redukcji kosztów, zwiększenia transparentności wobec interesariuszy, a także zmniejszenia śladu węglowego organizacji opartego na świadomości
i odpowiedzialności za planetę.